Migréna

Boj proti migréně

Milena Mocková
05.11.2012

Pokud si často stěžujete na to, že vás bolí hlava, můžete být v očích mnohých za hysterku a simulantku. Kdyby ovšem dotyční zažili pulzní bolest, stavy zmatenosti, těkavé vidění, pocit na omdlení, možná by především pánové svůj názor přehodnotili. Migréna patří mezi nejčastější civilizační onemocnění. Víte, jak bojovat proti migréně?

Migréna je ostrá bolest hlavy a následně pohybového aparátu, která může trvat velmi dlouho. Začíná mírně nastupující bolestí a přechází v brnění zátylku. Postupně se může rozostřovat vidění, v horších případech dochází k výrazné nevolnosti a zvracení.

Od prvních příznaků má nemocný asi půl hodiny na to, aby se dostal do klidného prostředí a vzal si prášek na bolest.

Ataky migrény přicházejí pravidelně. Výjimkou není ani periodicita vícekrát v měsíci.  Počítejte ale s tím, že jednou rozjetý atak migrény nezastavíte. Můžete snižovat pouze jeho sílu.

Ja se bránit migréně

Při prvních příznacích se uchylte do tmavé, chladné místnosti a snažte se nerušeně odpočívat. Nezapomínejte při tom na větší přísun tekutin. Na migrénu skvěle fungují iontové nápoje, které jsou určeny pro sportovce.

Klid a odpočinek je opravdu to nejlepší, co můžete pro své tělo a bolavou hlavu udělat. Určitě se nesnažte se přetáhnout a bolest rozchodit. Zároveň sami rychle vypozorujete, jak se vaše tělo během migrény chová, a příště lépe rozpoznáte, co si právě žádá.

Další možnost, jak se zbavit migrény, nebo alespoň zmírnit její sílu, je odborná masáž, která vám uvolní strnulou šíji a uleví od bolestí hlavy. Takovou masáž je však třeba absolvovat ještě během ataku migrény.

Ti, kteří mají zkušenosti s bojem proti migréně radí zchladit si hlavu. Nikdy byste se neměli sprchovat horkou vodou, i když její účinek může být v prvních okamžicích zřetelný. Jde však pouze o krátkodobou záležitost, protože bolest se okamžitě vrátí. Hodně pijte, především minerálky s obsahem magnezia. Nenuťte se do jídla. Den bez něj vydržíte a lepší, než se trápit následným zvracením, je sníst pouze kousek opečeného suchého toastu.

Nikdo vám bohužel nemůže zaručit, že když uděláte to či ono, migrény vám ustoupí. Podle statistik jimi nejčastěji trpí ženy mezi 25-40 lety, v pozdějším věku ataky migrény ustávají.

Můžete se snažit odhalit okamžiky, při kterých vaše nepříjemné trápení začíná, a snažit se jim vyhnout.

 

Trápí vás ataky migrény? Co vám na ně pomáhá?

Autor: Milena Mocková

Riziko náhlého úmrtí kojence
Pozor na zánět spojivek

Další články

Riziko náhlého úmrtí kojence
Kojenec

Riziko náhlého úmrtí kojence

31.10.2012

Možná jste už slyšeli o případu, kdy je miminko zcela zdravé, spí v postýlce a ráno je najdou rodiče mrtvé. Šok, zoufalství a krutá diagnóza – syndrom náhlého úmrtí kojence, který ...

Jak bojovat proti kinetóze?
Kinetóza

Jak bojovat proti kinetóze?

30.10.2012

Nejedná se o žádné závažné onemocnění, ale pouze o přechodný stav, který však dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit jakékoli cestování. Častěji než muže postihuje kinetóza ženy a dě ...

Bolest, její druhy a stupně
Bolest a další příznaky

Bolest, její druhy a stupně

25.10.2012

Bolest je velice nepříjemný pocit subjektivního charakteru. Původcem bolesti je nervový systém a mozková kůra. Bolest souvisí s poškozením tkáně.

Hemangiom
Cévní onemocnění

Hemangiom

23.10.2012

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév a tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, občas se ale může vyskytovat i jinde. Hemangiom je přítomný už při narození, a tak jej mohou ident ...

Proč miminko pláče?
Novorozenec

Proč miminko pláče?

22.10.2012

O pláči toho bylo napsáno již mnoho. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství jako neustálý dětský pláč. Pro klid matky i dítěte je podstatné zjistit důvod pláče. Mam ...