Migréna

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu?

Veronika Tůmová
13.12.2011

Bolest hlavy čas od času přepadne každého z nás. Důvody mohou být nejrůznější a obvykle bolest sama odezní, nebo si pomůžeme nějakým práškem. Chronické bolesti hlavy a migréna však mohou velmi znepříjemňovat život.

Bolest hlavy není ve skutečnosti bolest mozku, obvykle jde o podráždění nervů provázejících mozkové cévy uvnitř lebky. Rozlišujeme primární bolesti hlavy, k nimž patří i migréna a tenzní bolesti (vyvolané psychickým vypětím), a sekundární bolesti, které se vyskytnou v důsledku jiné, závažnější nemoci.

Tenzní bolesti hlavy

Tento typ bolestí hlavy je nejčastější, je obvykle vyvolán psychickým vypětím, stresem nebo přepracováním, dlouhodobou únavou nebo neschopností relaxace. Projevuje se obvykle náhlou, tupou bolestí v oblasti obou spánků, kdy můžeme mít pocit, že nám hlavu svírá obruč, dále pak neurčitým tlakem v hlavě a bolestí v čelní oblasti.

Silnější bolesti mohou být provázeny nevolností a přecitlivělostí na světlo, pak připomíná příznaky migrény.

Základem léčby, spíše než rychlé řešení pomocí léku, je celková změna životosprávy, dodržovaný pitný režim a hlavně změna v dosud hektickém a stresujícím pracovním rozvrhu, nebo v neutěšených rodinných vztazích.

Migréna

Migréna je druhou nejčastější primární bolestí hlavy, může se poprvé projevit už v pubertě, obvykle je to však mezi 20. až 30. rokem života. Klasická migréna se projevuje stavem předcházejícím samotné bolesti, tzv. aurou. Pacient tak může vnímat nejrůznější záblesky a kruhy v zorném poli, dvojité vidění apod.

Bolest hlavy při migréně bývá obvykle jednostranná a přesně ohraničená, paralyzuje např. levou nebo pravou část hlavy i obličeje. K běžným příznakům pak patří nevolnost i zvracení a přecitlivělost na hluk nebo světlo.

Bolest bývá dlouhá, silná a těžko zvladatelná, při intenzivnějším záchvatu pak může trvat i několik dní. Je pravděpodobné, že k příčinám migrény patří i geny, jinými slovy může být dědičná, je však mnoho dalších faktorů, které v tomto případě označujeme jako spouštěcí mechanismy.

Lidé trpící migrénou bývají i ambiciózní, zodpovědní lidé na vysokých vedoucích pozicích se sklonem k neustálému vnitřnímu napětí a soustředění, u žen to pak může být vlivem např. hormonálních změn, ale i některými potravinami nebo druhy alkoholu.

Sledováním vlastní životosprávy a zaznamenáváním si událostí dějících se bezprostředně před záchvatem migrény si můžete pomoci v odhalení faktorů, které vyvolají bolest hlavy konkrétně ve vašem případě. Mohou být také užitečné pro diagnostiku a vhodnou léčbu, svěříte-li se do rukou lékaře.

Možné spouštěče migrény

  • nadměrný stres, úzkost, každodenní nebo velmi časté konflikty doma či v práci
  • hormonální změny či léčba, menstruace, menopauza
  • alkohol a kouření, ponocování
  • některé potraviny - čokoláda, citrusové ovoce, zmrzlina, káva, víno, některá dochucovadla (glutamáty)
  • diety a hladovění
  • vysoký nebo nízký tlak
  • poruchy spánku, vyčerpání
  • užívání léků
  • alergie, astma
  • poranění hlavy nebo krční páteře
  • obezita
  • dehydratace
  • hlučné prostředí, světelné efekty

Léčba migrény

Základním předpokladem je fakt, že jde skutečně o migrénu, a ne jiný druh bolesti hlavy či kombinaci jiných potíží. Můžeme přejít od ověřeného studeného obkladu na čelo přes analgetika a antidepresiva až po specifickou antimigrenozní léčbu, zasahující přímo do mechanismu vzniku migrény. Významným pokrokem v léčbě jsou léky zvané “triptany“, podávané dle závažnosti záchvatu formou tablet, nosního spreje nebo injekce.

Profylaktická léčba (dlouhodobé užívání léků) má pak za cíl snížit frekvenci výskytu záchvatů migrény nejméně o polovinu.

Předpokladem pro úspěch léčby je kombinace správné životosprávy a spolupráce pacienta s lékařem, i podávání vhodných léčiv.

Autor: Veronika Tůmová

Robotická operace
Přehnaná péče o zuby škodí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...

Zelená vdova
Partnerské vztahy

Zelená vdova

19.11.2011

Zelená vdova je relativně nový pojem, který není ještě mezi lidmi známý. V dnešním článku si proto povíme, pro koho se toto označení používá, a poradíme, jak se vyhnout problémům v ...