TÉMA Migréna

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu?

Bolest hlavy čas od času přepadne každého z nás. Důvody mohou být nejrůznější a obvykle bolest sama odezní, nebo si pomůžeme nějakým práškem. Chronické bolesti hlavy a migréna však mohou velmi znepříjemňovat život.

Bolest hlavy není ve skutečnosti bolest mozku, obvykle jde o podráždění nervů provázejících mozkové cévy uvnitř lebky. Rozlišujeme primární bolesti hlavy, k nimž patří i migréna a tenzní bolesti (vyvolané psychickým vypětím), a sekundární bolesti, které se vyskytnou v důsledku jiné, závažnější nemoci.

Tenzní bolesti hlavy

Tento typ bolestí hlavy je nejčastější, je obvykle vyvolán psychickým vypětím, stresem nebo přepracováním, dlouhodobou únavou nebo neschopností relaxace. Projevuje se obvykle náhlou, tupou bolestí v oblasti obou spánků, kdy můžeme mít pocit, že nám hlavu svírá obruč, dále pak neurčitým tlakem v hlavě a bolestí v čelní oblasti.

Silnější bolesti mohou být provázeny nevolností a přecitlivělostí na světlo, pak připomíná příznaky migrény.

Základem léčby, spíše než rychlé řešení pomocí léku, je celková změna životosprávy, dodržovaný pitný režim a hlavně změna v dosud hektickém a stresujícím pracovním rozvrhu, nebo v neutěšených rodinných vztazích.

Migréna

Migréna je druhou nejčastější primární bolestí hlavy, může se poprvé projevit už v pubertě, obvykle je to však mezi 20. až 30. rokem života. Klasická migréna se projevuje stavem předcházejícím samotné bolesti, tzv. aurou. Pacient tak může vnímat nejrůznější záblesky a kruhy v zorném poli, dvojité vidění apod.

Bolest hlavy při migréně bývá obvykle jednostranná a přesně ohraničená, paralyzuje např. levou nebo pravou část hlavy i obličeje. K běžným příznakům pak patří nevolnost i zvracení a přecitlivělost na hluk nebo světlo.

Bolest bývá dlouhá, silná a těžko zvladatelná, při intenzivnějším záchvatu pak může trvat i několik dní. Je pravděpodobné, že k příčinám migrény patří i geny, jinými slovy může být dědičná, je však mnoho dalších faktorů, které v tomto případě označujeme jako spouštěcí mechanismy.

Lidé trpící migrénou bývají i ambiciózní, zodpovědní lidé na vysokých vedoucích pozicích se sklonem k neustálému vnitřnímu napětí a soustředění, u žen to pak může být vlivem např. hormonálních změn, ale i některými potravinami nebo druhy alkoholu.

Sledováním vlastní životosprávy a zaznamenáváním si událostí dějících se bezprostředně před záchvatem migrény si můžete pomoci v odhalení faktorů, které vyvolají bolest hlavy konkrétně ve vašem případě. Mohou být také užitečné pro diagnostiku a vhodnou léčbu, svěříte-li se do rukou lékaře.

Možné spouštěče migrény

 • nadměrný stres, úzkost, každodenní nebo velmi časté konflikty doma či v práci
 • hormonální změny či léčba, menstruace, menopauza
 • alkohol a kouření, ponocování
 • některé potraviny - čokoláda, citrusové ovoce, zmrzlina, káva, víno, některá dochucovadla (glutamáty)
 • diety a hladovění
 • vysoký nebo nízký tlak
 • poruchy spánku, vyčerpání
 • užívání léků
 • alergie, astma
 • poranění hlavy nebo krční páteře
 • obezita
 • dehydratace
 • hlučné prostředí, světelné efekty

Léčba migrény

Základním předpokladem je fakt, že jde skutečně o migrénu, a ne jiný druh bolesti hlavy či kombinaci jiných potíží. Můžeme přejít od ověřeného studeného obkladu na čelo přes analgetika a antidepresiva až po specifickou antimigrenozní léčbu, zasahující přímo do mechanismu vzniku migrény. Významným pokrokem v léčbě jsou léky zvané “triptany“, podávané dle závažnosti záchvatu formou tablet, nosního spreje nebo injekce.

Profylaktická léčba (dlouhodobé užívání léků) má pak za cíl snížit frekvenci výskytu záchvatů migrény nejméně o polovinu.

Předpokladem pro úspěch léčby je kombinace správné životosprávy a spolupráce pacienta s lékařem, i podávání vhodných léčiv.

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu? patří do témat
 • umělá sladidla Petula 15.07.2014 13:41:16

  Já jsem u sebe vypozorovala, že spouštěčem migrény mohou být umělá sladidla, u mě nejčastěji aspartam, acesulfam K a sacharin- působí celkem rychle, během několika minut po vypití následovaly první příznaky , u sukralózy nebo extraktu ze stévie jsem spuštění migrény nepozorovala.

 • Pozdní vstávání Jarmi 13.12.2011 19:04:58

  Někdy to způsobí narušená pravidelnost spánku. Více asi vadí sobotní, nedělní pozdní vstávání, než pozdní usínání. Takže i když jdeme pozdě spát, je lépe vstávat v navyklou dobu.


Migréna patří do témat

Adresář

Poradna na téma Migréna

Diskuze na téma Migréna

 • Eliska 11.08.2016 07:08 Bolest ramene

  Simona: Jake elektronicke pristoroje, neco takoveho d-zdravi.cz?? No taky jsem nato koukala na…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku